Обхід санкцій стане криміналом — хто потрапляє під загрозу.


Останнім часом заговорили про новий закон: Верховна Рада планує ввести кримінальну відповідальність за порушення економічних санкцій. Звучить серйозно – штрафи до двох мільйонів гривень або навіть до 10 років ув'язнення. Але тут виникає важливе питання: чи готові ми до цього? І чи все так просто, як здається?
У чому справа з санкціями?
Уявіть собі ситуацію: вам кажуть, що за порушення певних правил буде суворе покарання. Проте самі правила є малозрозумілими, і ніхто чітко не пояснив, що саме вважається їх порушенням з точки зору кримінального законодавства. Довгий час влада пояснювала, що санкції – не покарання, як в Кримінальному кодексі. Це, мовляв, лише обмеження: комусь забороняють вести бізнес, користуватися грошима чи виїжджати за кордон. Головна мета – зупинити діяльність, що шкодить Україні. Але новий закон різко змінює підхід. Тепер за обхід цих "обмежень" пропонують карати по-справжньому: штрафами, забороною працювати на певних посадах, конфіскацією майна чи навіть ув'язненням. І це може стосуватися не лише тих, проти кого були введені санкції, а й їхніх партнерів чи помічників.
Що каже європейський досвід?
Європейський суд з прав людини (той самий, що у Страсбурзі), має спеціальні "підказки", як визначити, чи є певне звинувачення "кримінальним", навіть якщо в країні його так не називають. Ці "підказки" відомі як "Критерії Енгеля". Суд розглядає три аспекти: Як називається це порушення в законах країни. Суть самого порушення (наскільки воно серйозне). Наскільки суворе може бути покарання. Якщо застосувати ці критерії до наших санкцій, то виявляється цікаве уявлення. Підстави для введення санкцій в Україні (загроза національній безпеці, підтримка тероризму) нагадують склад злочинів, описаних у Кримінальному кодексі. Та можливі наслідки санкцій, особливо за новим законопроєктом, можуть бути розглянуті як серйозне покарання за європейським стандартам, санкції в Україні можуть розглядатися як "кримінальне звинувачення".
Який вихід?
Перш ніж вводити кримінальну відповідальність за порушення санкцій, необхідно покласти лад у самому санкційному законодавстві. Що це означає? Дати чітке визначення: законодавець має чітко прописати, що таке санкції з юридичної точки зору. Чи є вони формою покарання, чи особливим видом обмежень? Узгодити з Кримінальним кодексом: якщо санкції суттєво нагадують кримінальні стягнення, їх слід відповідним чином "вписати" у кримінальне законодавство, а не створювати паралельну систему відповідальності. Забезпечити прозорість і захист: повинні бути чіткі процедури застосування санкцій, особливо стосовно громадян України, та механізми захисту їх прав. Тільки після цього можна буде говорити про справедливу та обґрунтовану кримінальну відповідальність за їх порушення.
Український парламент розглядає можливість введення кримінальної відповідальності за порушення економічних санкцій. Новий закон може значно змінити підхід до покарання за такі порушення, тож важливо уважно вивчити європейський досвід та дотримуватися міжнародних стандартів у цій сфері для забезпечення справедливості та захисту прав громадян.
Читайте також
- Зеленский обговорив з Туском виробництво зброї і посилення ППО
- Завдали мільйони збитків — оголошено підозри посадовцям КМДА
- Келлог сказав, що передбачає план США з відновлення України
- Закінчення війни — Росія представила США новий план щодо України
- Посилити тиск на РФ — президент зустрівся з Коштою і фон дер Ляєн
- Підсумки зустрічі Коаліції охочих — заява лідерів трьох держав